AK Partiye tokat etkisi

AK Partiye tokat etkisi
Dünya basını bugün Türkiye'deki yerel seçimin sonuçlarına geniş yer ayırdı. İlginç seçim tespitleri vardı.Abone ol

Dünya basını bugün Türkiye'de gerçekleşen yerel seçimler ile ilgili haberlere geniş yer verdi. 'Türkiye Erdoğan'ı frenledi', 'Erdoğan zaferi kaçırdı', 'Seçim çatışmalarında en az 5 kişi öldü" öne çıkan başlıklar...

İtalyan Corriere Della Sera gazetesi seçim sonuçları ile ilgili haberinde, Erdoğan'ın zaferi kaçırdığını yazdı ve şu ifadeleri kullandı: "Hükümet partisi geriledi. Başbakan seçimleri bir referanduma çevirmişti. Yüzde 46'nın üzerine çıkmayı hedefliyordu, ancak yüzde 40'ın altında kaldı."

Gazetenin iki sayfa ayırdığı haberde Mehmet Ali Yalçındağ ile röportaj yer alıyor. Yalçındağ röportajda Başbakan Erdoğan hakkında şunları söylüyor: "Başbakan eleştirilerden nefret ediyor, ancak ağzımızı kapatmayı başaramayacak" ve Erdoğan'ın Doğan grubunu yıldırmaya yönelik uygulamalar içinde olduğunu söylüyor.

BEYAZ EŞYA İŞE YARAMADI
La Stampa gazetesi, "Türkiye Erdoğan'ı frenledi" başlığı ile verdiği haberde, sonucun AKP'ye bir tokat etkisi yaptığı görüşüne yer veriliyor. Aydın Doğan ile olan soruna da değinilen haberde, Hürriyet gazetesinden alıntı yapılarak "beyaz eşya işe yaramadı" denilmiş. Tam sayfa haberın yarısı ise, Kasımpaşa'dan izlenimlere ayrılmış.

İtalyan televizyon ve radyoları dünden itibaren haber bültenlerinde seçimlere geniş yer verdi.

TAYYİP ERDOĞAN İÇİN MESAJ NİTELİĞİNDE
ABD'de yayınlanan New York Times gazetesi, Türkiye'de dün yapılan yerel seçimleri AKP'nin kazandığını, ancak iktidar partisinin, önemli kentlerde oy yerel seo kaybına uğradığını yazdı.
Gazete, bu seçim sonuçlarının, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için mesaj niteliği taşıdığını kaydetti.

New York Times, bırçoklarının, AKP'deki gerilemeyi, küresel ekonomik krize ve yolsuzluk iddialarına bağladığı görüşüne yer verdi.

Gaazete Erdoğan'ın, özellikle İzmir, Diyarbakır ve Adana'ya büyük önem vermesine karşın, bu kentlerin kaybedildiğine işaret etti.

CNN televizyonu da, AKP'nin seçimi kazanmasına karşın oy kaybettiğine dikkat çekti. CNN'in internet sitesindeki haberde ise seçim esnasında çıkan çatışmalar öne çıkarıldı. "Seçim çatışmalarında en az 5 ölü" başlığı ile verilen haberde, "Sonuçlara göre AKP tabanını, İslamcı bir parti ile Kürt milliyetçisi bir partiye kaydı" yorumu yer aldı.

CNN ve Amerika'nın Sesi Radyosu, seçimler sırasındaki şiddet olaylarında ölenler olduğunu belirtti.

SEÇİME ŞİDDETİN GÖLGESİ DÜŞTÜ
Alman Spiegel dergisi ise seçimlerle ilgili haberinde, "Türkiye'nin yerel seçimlerinde, Başbakan Erdoğan'ın İslami-muhafazakar AKP'si oyların çoğunu aldı. Seçimlere birçok kişinin hayatını kaybettiği şiddet olaylarının gölgesi düştü.

İngiliz Financial Times gazetesi, AKP'nin seçmen desteğini tazelediğini, ancak destekte düşüş yaşandığını ifade etti. Gazetenin haberinde, "bu durumun AK Parti'nin reformları gerçekleştirirken daha ihtiyatlı olmak zorunda kalmasına yol açabileceği" yorumu yapıldı.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu seçimi, kendi liderliğiyle ilgili bir referanduma dönüştürdüğü" iddiasına yer verilen haberde, Başbakan Erdoğan'ın, "Sonuçlardan gerekli mesajı çıkaracağız" açıklamasına da yer verildi.

REFORMLARIN DURUMU BELİRSİZ
The Independent gazetesi "AKP seçimi kazandı ama reformların durumu belirsiz" başlığıyla verdiği haberde, "seçimin kazanıldığı ancak Başbakan Erdoğan'ın AB yolunu açacak reformları yapmasını kolaylaştıracak zafere ulaşamadığı" görüşü dile getirildi.

YUNAN BASINI: KABİNEDE DEĞİŞİKLİK GELİYOR
Yerel seçimin sonuçlarına geniş şekilde yer veren Yunan basını da "AKP'nin gücünü yitirmesine rağmen yarışı önde bitirdiğini" duyurdu ve "sonuçların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kabinesinde değişiklik yapmaya zorlayacağı" yorumunu yaptı.

Elefteros Tipos gazetesi, "Başbakan Erdoğan'ın hem AB sürecinde gerekli reformları yapması hem de kabinesinde geniş çapta bir değişikliğe gitmesi için halktan talimat aldığı" değerlendirmesini yaptı.

"Başta Kemalist muhalefet olmak üzere seçime giren 18 partiden hiçbirisinin ikna edici bir alternatif sunmadığı" görüşünü dile getiren Elefteros Tipos, "bu durumun seçmenin ekonomik krizin getirdiği işsizlik için tepkisini göstermesini engellediğini" yazdı.

EKONOMİK KRİZ DARBE VURMADI
"Erdoğan için zafer sandığı" başlığını kullanan Ethnos gazetesi, "ekonomik krizin ve yüzde 13 oranındaki işsizliğin AK Parti'ye darbe vurmadığını" belirtti.

"Başbakan Erdoğan'ın 2007 seçimlerine göre az bir kayıpla gücünü koruduğunu" kaydeden Ethnos, "bu olumlu sonucun AB sürecindeki reformlar için hükümetin elini rahatlattığını" ifade etti.

ERDOĞAN İÇİN ACI ZAFER
"Erdoğan için acı zafer başlığını kullanan Ta Nea gazetesi ise "işbaşına geldiğinden beri devamlı oyları yükselen AK Parti'nin ilk kez bu seçimde gerilediğini" yazdı.

"Başbakan Erdoğan'ın en yakın müttefikleri tarafından bile reformlar ve yönetim biçimi nedeniyle eleştirildiğini" kaydeden Ta Nea, "ayrıca seçimlerde yaşanan kanlı olaylar ve bazı bölgelerde türbanlı seçim görevlilerinin sorun yarattığı" görüşüne yer verdi.

BAŞBAKAN UMDUĞUNU BULAMADI
Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi ise "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın umduğunu bulamadığı" yorumunu yaptı. Başbakan Erdoğan'ın dün geceki basın toplantısındaki açıklamalarına yer veren gazete, "seçim sonuçlarının Erdoğan'ı tatmin etmediğini" yazdı. "Erdoğan'ın daha önceki açıklamalarında 2007 yılındaki seçimlerde elde edilen yüzde 47 oranındaki başarısını hedef aldığını" kaydeden gazete, "seçimi kazanamamakla birlikte CHP'nin İstanbul ve Ankara'da oylarını artırdığına" dikkati çekti.

Fransız gazetelerinden Le Monde, "Türkiye'de iktidar partisi küçük bir zafere imza attı" derken, AFP haber ajansı: "AKP kazandı, ama Erdoğan skordan memnun değil" yorumunu yaptı.

EL CEZİRE: Seçim Erdoğan için bir turnusol testi gibi. Kriz, Türkiye’nin her yerinde acısını hissettiriyor ama bunun için hükümeti suçlayan yok.

LOS ANGELES TIMES: Türkiye referandum gibi görülen seçimde yine AKP’yi seçti ama gerilim tırmanıyor.

BLOOMBERG: Türkler, kendisini laik sisteme karşı İslamcı bir tehdit olarak gören silahlı kuvvetler ve yargıyla mücadelesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermek için oy kullandı.

LE MONDE: Erdoğan güçlendi. Birçok Türk, son yıllardaki siyasi istikrarın AKP sayesinde sağlandığını düşünüyor.Kategori : DÜNYA