Mecliste tekbir sesleri

Mecliste tekbir sesleri
Helikopter kazasında yaşamını yitiren BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu defnediliyor. İlk tören Meclis’te yapıldı.. Ve meclis'te ilk kez tekbir sesleri yükseldi.Abone olZÜBEYİR KINDIRA
İNTERNETHABER

ANKARA- BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu defnediliyor. Yazıcıoğlu için ilk tören TBMM’de yapıldı. Törene büyük bir kalabalık katıldı. TBMM’de yapılan cenaze töreninde ilk kez rastlanan tekbir sesleri arasında tören tamamlandı. Yazıcıoğlu için ikinci tören Kocatepe Camii’nde yapılacak ve ardından henüz resmi kararı bulunmamasına karşın, tarikat bahçesinde toprağa verilecek.

SIKI GÜVENLİK
TBMM’deki tören öncesi Ankara’da sabah erkenden başlayan geniş bir güvenlik önlemi dikkat çekti. Cenazenin güzergahında yollar trafiğe kapatıldı. Erken saatlerde TBMM kapısı önüne çok sayıda BBP’li gençler geldi. Erkenden TBMM’ye girmek istediler. Ancak polis zamanı gelmeden içeri girişlere izin maine seo vermeyince tartışmalar yaşandı. Tören sırasında Ankara sokakları ve TBMM’nin çevresinde de geniş güvenlik önlemleri alındı.

İLK BAHÇELİ GELDİ
Tören alanına ilk gelenler arasında annesi Fidan Yazıcıoğlu vardı. MHP lideri Devlet Bahçeli de kurmayları ile birlikte törenden 1 saat önce tören alanına geldi. Yazıcıoğlu’nun oğlu, kızı ve eşi ise cenaze TBMM kampusüne ulaştığı anda; tören alanına geldiler. Yazıcıoğlu’nun annesinin yanında saf tutarak taziyeleri kabul ettiler.

SON ANDA YOĞUNLUK
Törene katılanlar arasında Türk cumhuriyetlerinden temsilciler, bazı tarikat mensupları, siyasi partilerin Meclis ve parti yöneticileri, kabinenin hemen hemen tüm üyeleri, eski TBMM Başkanları İsmet Sezgin, Mustafa Kalemli, Ömer İzgi cenaze TBMM kampusüne giriş yaptığı sırada tören alanına geldiler. Cenazenin tören alanına alındığı 11.30 sırasında ise Cemil Çiçek ile melih Gökçek birlikte tören alanına geldiler. Hemen ardından Tansu Çiller ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aynı anda tören alanına geldi. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve TBMM Başkanı Köksal Toptan da alana gelince; taziye sırasında kısa süren bir yoğunluk yaşandı. tören alanında bulunmadığı gözlenen CHP lideri Deniz Baykal ve DTP lideri Ahmet Türk, kortej harekete geçtikten sonra tören alanında görüldüler.

TÖRENDE EKSİK OLANLAR
CHP’de ve DTP'de katılım düşük olurken CHP grup başkanvekili Hakkı Süha Okay ve DTP’li Hasip Kaplan'ın törene katıldığı görüldü. Meclis dışındaki partilerden DP’den Süleyman Soylu, ANAP lideri Salih Uzun ve bağımsız Rize milletvekili ve eski Başbakan Mesut Yılmaz TBMM’deki törene katılmadı. Askeri erkandan katılım sadece Ankara Garnizon Komutanının TBMM’de hazır bulunması ile sağlandı. TBMM'deki törene katılmayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Mehmet Ağar'ın da Kocatepe Camii'nde yapılacak törene katılacakları öğrenildi.

TÖREN VE TEKBİR
TBMM’deki resmi tören Türk Bayrağına sarılı Yazıcıoğlu’nun tabutunun alana getirilmesiyle başladı. Yazıcıoğlu’nun özgeçimişi okundu ve ardından saygı duruşu gerçekleştirildi. Yazıcıoğlu’nun cenazesi en önde oğlunun fotoğrafını taşıdığı kortej oluşturularak TBMM’den Kocatepe camii’ne götürüldü. Kortejin oluşması ile birlikte, yoğun bir kalabalık ile TBMM’deki törene katılan BBP’liler tekbir getirmeye başladılar. TBMM’de yapılan cenazelerde sessizlik içinde gerçekleşen törenlerde ilk kez böyle bir tekbir çekildiği görüldü.

HENÜZ KARAR YOK
Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesinin Tacettin Dergahı bahçesine gömüleceği ancak bu alana defin işlemi için gereken Bakanlar Kurulu kararının henüz çıkmadığı da belirlendi. karar bulunmadığı takdirde defin işleminin gerçekleştirilmesi yasal olmayacak. Ancak kararın daha sonra alınacağı belirtildi.Kategori : GÜNCEL