İşte ipi çekilen 6 bakan

İşte ipi çekilen 6 bakan
Seçim bitti. Şimdi gözler kabineye çevrildi. Erdoğan'ın "kazanın gelin" dediği yerlerdeki başarısızlıkları bakanlar ödeyecek. İşte gidici bakanlar;Abone ol

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla gözler Başbakan Erdoğan’ın seçim bölgelerinde çalışmaları için özel olarak talimat verdiği bakanlara çevrildi. Sonuçlar, Başbakan’ın ‘mutlaka başarı beklediği’ illerde çalışma yürüten bazı bakanların, Erdoğan’ı hayal kırıklığına uğrattığını ortaya koydu.

KİMLER GİDEBİLİR? Kulislerde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın kabine dışında kalmasının ağırlık ihtimal olduğu konuşuluyor. Çocuklarının işleri nedeniyle yıprandığı söylenen Unakıtan’ın sağlık sorunları yüzünden de dinlenme sürecine gireceği ileri sürülüyor. İkinci isim olarak da Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin gösteriliyor. AKP’nin Antalya’da seçimi kaybetmesinde Şahin’in seçmene gözdağı veren konuşmasının etkili olduğu yorumları yapılıyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in ismi de gidiciler arasında geçmesine rağmen kulislerde bu zayıf ihtimal olarak değerlendiriliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in de ismi konuşuluyor.

KİMLER GELEBİLİR?

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin Unakıtan yerine Maliye Bakanlığı koltuğuna oturabileceği ileri sürülüyor. Adalet Bakanlığı’na gelebilecek AKP’li milletvekilleri arasında Ha backlink yati Yazıcı’nın ismi ön plana çıktı. Halen Devlet Bakanı olan Yazıcı ile Şahin’in kabine içinde yer değiştirebileceği veya Şahin’in komisyon başkanlığı veya grup başkanvekilliği gibi bir göreve kaydırılabileceği konuşuluyor. Kritik noktalarda görev yapan iki bakandan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Devlet Bakanı Mehmet Aydın’ın da İzmir’deki seçim sonuçlarının faturasını ödeyebileceği konuşuluyor ancak Erdoğan’ın iki bakanın da kabine dışında kalmasına sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Buna göre Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Enerji Bakanı Hilmi Güler, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın başarısızlığı rakamlara yansıdı. Ekonomik kriz başta olmak üzere Ankara’nın yoğun gündemine rağmen işi gücü bırakıp seçim çalışması yürüten Bakanların hanesine de eksi kaydedilmiş oldu.

ANTALYA: Erdoğan’ın seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirmesinde Antalya için “Üzüldüm” sözleriyle partisinin başarısızlığını ortaya koydu. Başbakan Yardımcısı Şahin’in aktif olarak çalıştığı Antalya, sürpriz bir şekilde CHP’ye gitti. Antalya’nın görevdeki belediye başkanı AKPli Menderes Tevfik Türel, bu seçimlerde yüzde 35.06’lık oy oranıyla Antalya’yı, yüzde 40.72 oy alan CHPli Mustafa Akaydın’a bırakmak zorunda kaldı.

ORDU: Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’nin enerji gündemini bırakarak haftalarca Ordu’da seçim çalışmalarına katıldı. AKP’nin Ordu Belediye başkan adaşı Ayşe Bahar Çebi için çalışan Güler, “Ordu bu kez bizim için çok önemli” yorumunu yapmıştı. Ancak 36 bin 346 oyla yüzde 38.75’e ulaşan AKP, Ordu’yu bir kez daha yüzde 51.92’lik oy oranıyla seçimi kazanan DSP’ye bırakmak zorunda kaldı.

MERSİN: Dış Ticaretten sorumlu devlet bakanı Kürşat tüzmen’in aylarca yerel seçim için çalıştığı Mersin’de benzer bir sonuç yaşandı. AKP’nin mutlaka almak istediği belediye başkanlık seçimini yüzde 30.88’lik oyla yeniden CHP kazandı. AKP’nin oy oranı yüzde 21.27’de kaldı. Bu oyla AKP MHP’den sonra 3. parti olabildi.

Erdoğan padişah gibi

VAN: Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik haftalarca çalıştığı Van’da oyları DTP’ye kaptırdı. DTP’nin açık ara farkla kazandığı Van, böylece Çelik’in hanesine eksi yazdı.

DİYARBAKIR: Tarım Bakanı Mehdi Eker de Diyarbakar’da büyük bir başarısızlık yaşadı. DTPli Osman Baydemir, Eker’in seçim bölgesi olan Diyarbakır’da ezici bir çoğunlukla oylarını artırarak DTP’yi Diyarbakır’da lider yaptı.

ESKİŞEHİR: Maliye Bakanı Kemal Unakıtan seçim bölgesi Eskişehir’de seçimlerden çok önce çalışmaya başladı. 2007 seçimlerinden itibaren hemen her hafta sonunu Eskişehir’de geçiren Bakan Unakıtan, seçime kısa bir süre kala rahatsızlanınca, bölgesine gidemedi. Uzun süreli ve yoğun çalışmaya rağmen Unakıtan, Eskişehir’de varlık gesteremedi. Seçimi DSP’li Yılmaz Büyükerşan açık ara farkla kazandı. Oyların yüzde 52.56’sını kazanan DSPli Büyükerşan, bir kez daha başkanlık yapacak.

İZMİR: Bu seçimlerde mutlaka İzmir’i almak isteyen Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün özel olarak çalışmasını istemişti. Ancak İzmir’de AKP’ye iki bakan da beklenen sonucu yaşatamadı. CHP’li Aziz Kocaoğlu seçimi açık ara farkla kazandı.GÖZLER KABİNE DEĞİŞİKLİĞİNDE
BAŞBAKAN Erdoğan, önceki akşam seçim sonuçlarını kurmaylarıyla iki saatlik bir toplantıda değerlendirdi. Erdoğan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ı ve kaybettiği illerin bölge milletvekillerini telefonda arayarak, durum değerlendirmesi yaptığı belirtiliyor. Erdoğan, seçim sonuçlarını değerlendirirken yaptığı açıklamada, “Kabinede değişiklik seçim sonuçlarına bağlı olarak da olmayarak da yapılabilir. Böyle davranmak grubumuz için de de kabine içinde de anormal karşılanmamalıdır. Zaman zaman bu değişiklikleri yaptık, bundan sonra da yapacağız” dedi. Bu sözler kulisleri hareketlendirdi; tahminler başladı.
Kategori : GÜNCEL