Amerika dünyanın suyunu ısıtıyor

  • Ana Sayfa
  • Amerika dünyanın suyunu ısıtıyor
Amerika dünyanın suyunu ısıtıyor
ABD yönetimi 2001'den bu yana ''terörle mücadele'' gerekçesiyle yaptığı harcamanın miktarı inanılmaz.Abone ol

ABD'nin Irak ve Afganistan'daki operasyonları dahil, 2001'den bu yana ''terörle mücadele'' gerekçesiyle yaptığı harcamanın 685,7 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

tahtakale Ülkedeki ''Sayıştay'' benzeri bir kuruluş olan ve yönetimin icraatını denetleyen Kamu Hesap Verilebilirlik Kurumu (GAO), tarafından Kongre'ye gönderilen bilanço raporunda, Irak savaşının 533,5 milyar dolar, Cibuti, Etopya, Eritre ve Somali'nin yer aldığı Afrika bölgesi ile Afganistan ve Filipinlerdeki operasyonlar için toplam 124,1 milyar dolar, genel ülke savunma harcamaları için de 28,1 milyar dolar harcandığı ifade edildi.

GAO raporunda, şimdiye kadar harcanan bu miktarın, 11 Eylül saldırılarından sonra Kongre tarafından onaylanan 808 milyar dolarlık ''terörle köresel mücadele'' bütçesinin yaklaşık yüzde 85'ini oluşturduğu da kaydedildi.

Raporda, ''terörle mücadele'' sırasında Irak ve Afganistan gibi ülkelerin uğradığı mali zararlar ile savaştan sonraki Irak'ta faaliyete başlayan ABD firmalarının kazançları yer almadı.Kategori : DÜNYA