Obamaya olağanüstü önlem!

Obamaya olağanüstü önlem!
Obama'nın Türkiye ziyaretine 500 kişilik bir heyet refakat edecek. Bunların arasında 6 özel doktor da var! Abone ol

Obama'nın Türkiye ziyareti 5 Nisan'da başlayacak. 500 kişinin eşlik edeceği gezi için helikopter, zırhlı limuzinler ve deniz araçları da getirilecek.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Türkiye’yi de kapsayan Avrupa turu için yarın yola çıkıyor. ABD Başkanı’na bir hafta sürecek seyahati sırasında, aralarında 6 doktor, gizli servis ajanları, sekreterler, aşçılar, danışmanlar, şoför ve temizlik görevlilerinden oluşan tam 500 kişilik personel eşlik edecek. Bunlara, ziyaret edilen ülkedeki Amerikalı personel dahil değil. Ayrıca sayıları gittiği ülkeye görev değişen zırhlı limuzinler, helikopterler, deniz araçları ve başkanlık uçağı Air Force One da Obama’nın hizmetinde bulunacak.

Obama’nın 5 Nisan’da başlayacak Türkiye ziyareti için de geçen hafta Galaxy tipi dev bir kargo uçağıyla 9 tır dolusu eşya getirilmişti. The Guardian’ın haberine göre, dünyanın tek süper gücünün liderine eşlik edecek personel ve araçlar da süper denecek nitelikte. Obama ile havas birlikte ziyaret edeceği ülkelere götürülen limuzinlerden, Başkan’ı taşıyacak olan The Beast (Vahşi Hayvan) takma adlı 300 bin dolarlık limuzinde gece görüş kameraları, göz yaşartıcı gaz bombası atan bir fırlatıcı ve oksijen tankları bulunuyor.

Obama’nın seyahatine geniş bir aşçı ordusu da katılıyor. Bir Beyaz Saray yetkilisinin deyişiyle, “Başkan hareket edince Beyaz Saray da onunla birlikte hareket ediyor”. Yani, içeceği sudan, yemeklerin pişirildiği mutfak takımlarına, mutfak tüplerinden bulaşıkçılara kadar bir mutfak ordusu da başkanla birlikte yola çıkacak. Seyahate Marine One adı verilen başkanlık helikopteri de katılacak. Bu çerçevede, Marine One, diğer limuzinlerle birlikte Başkan’dan önce ziyaret edilecek ülkeye gönderilecek.

ABD Başkanı’nı, bir haftalık seyahatinde, koyu takım elbiseli, siyah gözlüklü ve telsiz kulaklıklı 200 gizli servis elemanı koruyacak. Bunlara, ziyaret edilen ülkelerde görevli olan Amerikalı güvenlikçiler dahil değil.

BAŞKAN’A AB GRUBU KAN

Obama’nın personeli arasında, acil ameliyat yapabilecek 6 doktor ile hemşireler, sağlık personeli ve Başkan’ın kan grubu olan AB grubu kan taşıyan personel de bulunacak.

Başkan Obama’nın “kardeşim olmayan kardeşim” diye nitelediği özel sekreteri Reggie Love da, bir haftalık seyahati sırasında Başkan’ın her elini uzattığında ya da kaş göz işareti yaptığında onun kalemini, Blackberry cep telefonunu, Nicorette marka sakızını, boğaz temizleyici içeceğini, çay ve asprinini uzatacak veya ceketini tutacak.

Obama’nın bir haftalık gezisine katılacak personelinin arasında ayrıca Beyaz Saray Muhafız Bürosu, Ulaşım Bürosu, Tıbbi Müdahale Birimi, Helikopter Ulaşım Birimi, Ulaşım Destek Birimi ve Enformasyon Bürosu yetkilileri bulunacak.

Seyahatte Bayan Obama’ya da 12 kişiden oluşan asistan, sekreter, basın danışmanı ve bodyguardlar ayrıca eşlik edecek.

LİMUZİN

Obama’nın titanyum ve seramik zırhla güçlendirilmiş limuzini, Başkan’ı kimyasal bir saldırıdan koruyacak “panik odası” denilen bir sistemle donatılmış. Limuzinde gece görüş kameraları ve göz yaşartıcı bomba fırlatıcı bulunuyor. Aracın yakıt tankında bir çarpışma durumunda patlama ihtimaline karşı ayrıca köpük bulunuyor. Başkan için ihtiyaç halinde kullanılmak üzere kan ve oksijen de bu araçta tutuluyor.

MARINE ONE

Obama’nın seyahati sırasında kısa mesafelerde kullanacağı Marine One başkanlık helikopterlerinden toplam 19 adet bulunuyor. Bunlar, Başkan’ın seyahat edeceği ülkelere önceden gönderiliyor. Marine One’lardan biri de Türkiye’ye gelecek.

AIR FORCE ONE

Dünyanın en donanımlı uçağı olarak nitelenen Air Force One, Boeing 747-200B tipi bir uçak. Uçağın kurşun geçirmez camları dışında, Başkan’ın uyuyup, çalışabileceği, duş alıp spor yapabileceği özel bir suiti bulunuyor.

Uçağın zırhla kaplı kanatları, yerden yapılacak nükleer bir saldırıya dayanabilecek kapasitede. Uçakta, ısı güdümlü füzelere karşı alev sistemleri, kızılötesi füzeler için ayna-topu teknolojisi adı verilen bir güdüm saptırma sistemi, kadar karıştırıcılar, uçağın 200 mil çevresinde yabancı haberleşmeyi önleyen jammer’lar bulunuyor. Uçakta ayrıca Başkan’ın ve personelin dünyayla bağlantısını sağlayan 85 telefon, 19 televizyon, bilgisayar odaları ve faks makineleri da var.Kategori : GÜNCEL