Arınç kaybetti MHPye fena çattı

  • Ana Sayfa
  • Arınç kaybetti MHPye fena çattı
Arınç kaybetti MHPye fena çattı
Bülent Arınç, kaybettiği Manisa'da MHP'yi kutlamadı. Arınç, MHP'nin bölgede ayrımcılık yaparak kazandığını iddia etti.Abone ol29 Mart Yerel seçimlerini kaybeden Ak Parti'de 22. Dönem TBMM Başkanı ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç beraberinde milletvekili Mehmet Çerçi, İl Başkanı Mustafa Uyumaz ve Belediye Başkan adayı Bülent Kar ile birlikte açıklama yaptı.

Sözlerine "MHP'yi değil Cengiz Ergün'ü kutluyorum" diyerek başlayan AK Partili Arınç, "Manisa'da seçimleri 4 puan farkla kaybettik. Biz sözümüzün eri insanlarız. Halkın iradesine inanıyor ve güveniyoruz. Ben partim adına sadece Cengiz Ergün'ü kutluyorum. Umuyorum ki halkımıza güzel hizmetler yapar. Ben de kendisini arayıp tebrik ettim" dedi. Arınç, "AK Parti 2004 yerel seçimlerinde merkezde 42 bin 670 oy alarak yüzde 37 gibi bir oranı yakalamıştık. Bunun dışında Anavatan Partisi ve DYP'nin o gün aldığı oyların bugün yapılan seçimlerde MHP'ye doğru gittiğini görüyoruz. MHP bu seçimlerden 62 bin 796 oy alarak oyunu artırmıştır. Buna rağmen berhetiyye Demokrat Parti ve Anavatan Partisi'nin buharlaştığını görüyoruz. Ancak bizim dikkat çekmek istediğimiz yer DTP'nin Manisa'da 4. parti olmasıdır. 2004 yerel seçimleri ile 2009 seçimlerinin arasındaki fark, AK Parti karşısındaki meydana getirilen bloktur. Bu durum aynı zamanda geride bıraktığımız seçimlerin de stratejisidir. Yani MHP'nin 62 bin dolayında oy alması gerçekten mucizedir. Burada AK Parti karşısında güçlü olan partiler üzerinde birleşildiğini görüyoruz. Manisa'da da bu durum böyle oldu ve kaybettik" dedi.

Ege Bölgesi'nde AK Partinin güçlü olduğu illerde DP ve Anavatan gibi partilerin sırf AK Parti güç kaybetsin diye MHP ve CHP adayları üzerinde birleştiğini iddia eden Arınç, "Manisa'da özellikle CHP'ye dikkat çekiyoruz. CHP onca iddialarına rağmen 21 bin 376 oy aldı. Bu da demek oluyor ki CHP seçmeni de MHP'ye destek verdi" dedi.

Arınç ayrıca bu durumun Muğla, İzmir, Balıkesir ve Uşak'ta da aynı olduğunu ileri sürdü.

AK Parti'nin Manisa'da 9 ilçe belediye başkanlığını kazandığını söyleyen Bülent Arınç, "Saruhanlı, Akhisar, Turgutlu, Soma ve Köprübaşı ilçelerini ikinci kez kazandık. Alaşehir'de 170 oy ile kaybettik. Genel olarak baktığımızda Ak Parti'nin Manisa'da başarılı olduğunu ve oylarını artırdığını söyleyebiliriz. Ayrıca bizim seçimlerin hemen ardından bu toplantıyı yaparak gerçekleri açıklamamız bizim cesaretimizdir" değerlendirmesinde bulundu.

Bülent Kar'a da övgüler yağdıran Arınç, "Bülent Kar iyi bir insan ve adaydır. Yaptığı hizmetler 20 yıl yetecek hizmetlerdir. Ancak bu seçimin en önemli dönüm noktası milletimizin hizmete oy vermemesidir. Genel olarak baktığımızda AK Partili başkanlar Ege'de Manisa ve Balıkesir'i yeniden inşa ettiler. Ege'de çok büyük eserlerimiz var ama kazanamadık" dedi.

MHP'NİN ORTA ATTIĞI SES KAYDI KAYBETMEMİZDE NE YAZIK Kİ ETKEN OLDU

Seçim öncesi çalışmalarda Özellikle AK Parti ve Bülent Kar'ı yıpratmak adına propagandalar yapıldığını savunan Arınç, "Bakınız Manisa'da Sümerbank, Besot gibi olaylar hep ön planda tutuldu. CD'ler dağıtıldı. Dedikodular yapıldı. Özellikle MHP bizi çok karaladı çok yıprattı. Ama bunun hem bu dünyada hem de öteki dünyada hesabı olur" dedi.

Seçimlerde ayrımcılık yapıldığını iddia eden Arınç, "Biz Ak Parti olarak Doğu'dan gelen vatandaşlarıma hep hizmet ettik. Bunun yanı sıra Manisa'nın her yerine hizmet ettik. Ama yaptığımız hizmetler bazı kesimlerce ayrımcılık olarak gösterildi. Kent merkezine hizmet yapılmadığı ileri sürüldü. Biz de MHP ve diğer partiler gibi ayrıcımcılık yapsaydık seçimleri biz kazanırdık. Ama bu ülkeyi sevdiğimiz, barış ve kardeşlik istediğimiz için bunu yapmadık" şeklinde konuştu.

Manisa'nın yeni belediye Başkanı Cengiz Ergün'e de tavsiyelerde bulunan Arınç, "Sayın Ergün'den tek dileğimiz ayrımcılık yapmadan kentin her bölgesine hizmet etmesi ve belediyede partizanlık yapmamasıdır. Belediyeler hizmet kurumlarıdır. Bunu yapacağına inanıyorum. Ayrıca AK Parti'ye oy verip güven tazeleyen ve oy vermeyen herkese teşekkür ediyorum" dedi.Kategori : GÜNCEL