Yazıcıoğlu donarak mı öldü?

  • Ana Sayfa
  • Yazıcıoğlu donarak mı öldü?
Yazıcıoğlu donarak mı öldü?
Düşen BBP helikopterinde yaşamını yitirenlere otopsi yapıldı. Peki Muhsin Yazıcıoğlu ve yanındaki 4 kişi neden öldü?Abone ol

Otopsi sonucu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ilk bulgularına göre, Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri düşük görüş mesafesinde dağa çarpıp parçalandı. Yazıcıoğlu ve yanındaki 4 kişi çarpma sırasında yaşamını yitirdi.

Kahramanmaraş'ta düşen helikopterde bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 4 kişinin otopsi sonucu ile Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün kazaya ilişkin ilk bulguları, helikopterdeki beş kişinin çarpma anında yaşamını yitirdiğini ortaya koydu. Göksun ilçesi yakınlarında düşen helikopterde bulunan Yazıcıoğlu ve 4 kişiye yapılan otopsi sonucuna göre, enkazın bulunduğu yere 5 metre uzaklıkta bulunan Muhsin Yazıcıoğlu'nun kaburgaları ve bacaklarının kırıldığı, akciğerlerinde kanama olduğu ve k amazon ads arın zarının yırtıldığı öğrenildi.

CESETLER DAĞILMIŞ

Yazıcıoğlu ve 4 kişinin otopsisini Adana'dan giden 2 profesör, 1 doçent ve bir adli tıp uzmanı yaptı. Ölenlerin vücudunda çok sayıda kırık ve iç organlarında zedelenme olduğu, ölümlerin donmadan kaynaklanmadığı belirtildi. Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi, TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, "Oranın şartlarını ve enkazı gördükten sonra, Sikorsky helikopterlerin bile ulaşmakta güçlük çektiği noktada sabotaj ya da başka iddialarla ilgili hiçbir kuşkum kalmadı. Donarak ölmediklerine eminim. Cesetler farklı yerlere dağılmış" dedi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün helikopter kazasına ilişkin ilk bulguları ise şöyle:

- Helikopter, 1000 ile bin 500 feette (alçaktan) uçuş yapıyor.
- Bölgede yoğun sis var. Sis nedeniyle görüş mesafesi sıfıra yakın.
- Helikopter, sis içinden geçerken bir anda dağa çarpıyor. Helikopterin kafası içeri göçüyor. Çarpmanın etkisiyle kanatlar dağılıyor. Motor düşüyor.
- Helikopter parçaları, 35-40 metre etrafa yayılıyor.
- Çarpma anında yolculardan bir bölümü helikopterden dışarı fırlıyor.
- Yolcuların bir bölümü, çarpma ve fırlama anında yaşamını yitirdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise net bir şey söylemek için raporları görmek gerektiğini belirterek "Bu anlamda ek donanım ya da ek teçhizat gerekiyorsa onun da adımları atılır" dedi.

ELT CİHAZI NEDEN ÇALIŞMADI?

Helikopterde, acil durumlarda yer ya da konum belirlemeye yarayan, çarpma ya da sert inişle harekete geçip sinyal gönderen ELT cihazı vardı. Ancak, bu cihaz sinyal göndermedi. Helikopteri kiralayan Med-Air şirketi yetkililerinden ilk anda yapılan "Yumuşak iniş olabilir açıklaması" enkazın bulunmasından sonra geçerliliğini yitirdi. Şimdi üç olasılık üzerinde duruluyor:

* Cihazın bataryası dolu değildi.
* Cihazın anteninde sorun çıktı.
* Yeni frenkanslar yüklenmemişti. (Şirket 'yüklendi' diyor)
* Pilot manuel modda uçuyordu.

ANIT MEZAR SÖZÜ

Muhsin Yazıcıoğlu'na anıt mezar yapılabilmesi için Başbakan devreye girdi. Erdoğan dün taziye ziyaretinde bulunduğu Yazıcıoğlu'nun ailesine, "Kararınızı verin. Müstakil bir kabristan isterseniz bunun için Bakanlar Kurulu kararı çıkartırız" dedi. Bu arada Erdoğan'ın helikopterinin de daha önce iki kere zorunlu iniş yaptığı öğrenildi.

KAYIP MUHABİR ARANIYOR

Helikopterin enkazında bulunamayan İHA muhabiri İsmail Güneş'i arama çalışmaları ise bölgedeki 15 mağarada sürüyor. İsmail'in komando olarak askerlik yaptığı sırada kaza geçirdiğini ve 36 saat dağda kaldığını söyleyen eşi Yasemin Güneş ise, sevindirici bir haber geleceğine inandığını söyledi.Kategori : GÜNCEL