Şahinden eleştirilere sert cevap

  • Ana Sayfa
  • Şahinden eleştirilere sert cevap
Şahinden eleştirilere sert cevap
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''Yargının bir takım sorunları var, ama demeyi de haksızlık sayarım'' dedi.Abone olAdalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''Yargının bir takım sorunları var, ama (Türkiye'de yargı bağımsız değildir) demeyi de haksızlık sayarım'' dedi.

Bakan Şahin, Antalya'nın Kemer ilçesinde belediye tarafından yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan otogarın açılış törenine katıldı. Burada mehteran takımının konserini izleyen Bakan Şahin, daha sonra Kemer Belediye Başkanı Hasan Şeker ile otogarı hizmete açtı.

Mehmet Ali Şahin, açılıştaki konuşmasında, otogar projesinin yap-işlet-devret modeliyle yapılmasının önemine işaret etti.

Devletin her projeyi karşılamaya kaynağının olmadığını söyleyen Şahin south california seo , bu modelin kamunun bulduğu en önemli modellerden biri olduğunu vurguladı.

GERÇEKER'İN AÇIKLAMALARI

Bakan Şahin, otogar çıkışında gazetecilerin Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in Anayasa değişikliğinde ''yargının daha bağımsız olması'' yönündeki isteğini hatırlatmaları üzerine, Gerçeker'in görüşlerinin kendisinin de paylaştığı görüşler olduğunu söyledi.

Adalet Bakanlığı olarak Yargı Reformu Strateji Belgesi hazırlarken Yargıtay'ın görüşlerinden yararlandıklarını belirten Şahin, şöyle devam etti:

''Tabi bir Anayasa değişikliği gündeme geldiğinde yargı bağımsızlığını ve yargının tarafsızlığını da güçlendirme istikametinde hareket edeceğiz. Daha önce çok geniş çapta bir Anayasa değişikliği taslağı hazırlanmıştı. Ama bu yeni dönemde daha dar çerçevede bir Anayasa değişikliğinin parlamentodan geçebileceğini düşünüyorum. Nitekim sayın Başbakan bu düşüncesini kamuoyuyla paylaştı.''

Bakan Şahin, hangi maddelerde değişiklik yapılacağına ilişkin çalışmaların bulunduğunu, ancak detayları şu anda kamuoyuyla paylaşamayacağını söyledi.

Şahin, bir gazetecinin ''Size göre yargı bağımsız mı?'' şeklindeki sorusuna da, ''Gayet tabi. Yargının bir takım sorunları var, ama (Türkiye'de yargı bağımsız değildir) demeyi de haksızlık sayarım. Yargının bağımsızlığı konusundaki tartışmalar dışarıdan yargıya çokça müdahale edilme girişimi sonucu ortaya çıkmaktadır'' diye yanıt verdi.

Yargılama sürecinin kamuoyunda ulu orta tartışılmasının da yargıya gölge düşürdüğünü ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Savcılık bir işlem yapıyor. Bir tasarrufta bulunuyor. Bir iddianame hazırlıyor. Mahkemeler bir takım kararlar veriyorlar. Ama kamuoyunda bu ulu orta tartışılıyor. Yargıyı yargı organlarına bırakalım. Yargı yanlış karar verebilir mi? Tabi ki verebilir. Bunun yolu yargı organlarını eleştirmek değildir. Yanlış karar verilmişse Yargıtay var. Özellikle İstanbul'da devam etmekte olan davayla ilgili kamuoyunda çok değerlendirmeler yapılıyor, haberler çıkıyor, yorumlar yapılıyor. Bunları son derece yanlış buluyorum. O bakımdan yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirme bakımından, hepimize önemli görevler düşüyor.''
Kategori : POLİTİKA