Fırat Batmana ayrımcılık istedi

  • Ana Sayfa
  • Fırat Batmana ayrımcılık istedi
Fırat Batmana ayrımcılık istedi
AK Partili Dengir Mir Mehmet Fırat haksız rekabetten şikayetçi. Fırat bölge halkına pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi.Abone ol

29 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında Batman'da bazı ziyaretlerde bulunan AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, TPAO Kristal Park Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda gündemdeki konuları değerlendirdikten sonra, basın mensuplarının sorularını değerlendiren Fırat, devletin işçi alımında bölgeye pozitif ayrımcılık yapması gerektiğini savundu.
massachusetts seo r>Bir basın mensubunun, "Bölgede petrol çıktığını ancak yöre halkının bu kaynaktan yeterince faydalanmadığını, KPSS ile batıdan gelen personelin de uyum sağlayamadığı için istifa edip gittiği" şeklindeki sorusunu yanıtlayan Fırat, "Devlet ne yapıyor bu bölgeye özel teşvik uyguluyor. Vergi indirimi yapmış, elektriğin yarısını sigortanın yarısını ben ödeyeceğim demiş. Bu devletin bir itirafıdır. Sosyal ve ekonomik olarak bölgeler arası farklılıklar olduğunu ortaya koyuyor. Dolayısıyla buna bir formül bulunmasını bende istiyorum. Ancak adaletin kendisinde terslik var. Böyle bir karar alındığından itibaren derhal idare mahkemeleri anayasa mahkemesi eşitlik ilkesini bozuyorsunuz diye iptal kararı alabilir. Ama anayasal bir değişiklik mi ya da yasal bir düzenlemeyle mi olur, KPSS ve gerekse işçi alımlarında pozitif bir ayrımcılığın buraya uygulanmasını ben de istiyorum. Çünkü Galatasaray Lisesi'nden mezun bir çocuk ile Batman'ın bir ilçesinden mezun olan birini yarıştırırsanız burada adalet hissinin zedeleneceği kanısındayım." dedi.

Bu konuda hukuksal alt yapı veya anlayış sorunların olduğunu belirten Fırat konuşmasında şunları ifade etti: "İnsanlar Ankara'da oturarak bu bölgenin en ücra köşesi Sason hakkında karar veriyor. Hayatlarında görmemişler turistik seyahat bile etmemişler. Bu bölgenin problemlerini görmeden karar veriyorlar. Son zamanlarda okullarda uygulan ve büyük başarı elde edilen "gönül köprüsü" gibi bir uygulamanın üst düzey devlet memurları içinde uygulanması lazım. Mecbur edeceksiniz. Gelsin en iyi şekilde ağırlayalım, ama gelsin görsün esnafı gezsin, kenar mahalleleri gezsin görsün ondan sonra karar versin."Kategori : GÜNCEL