Japonya Kore uydusunu vurmaya kararlı

  • Ana Sayfa
  • Japonya Kore uydusunu vurmaya kararlı
Japonya Kore uydusunu vurmaya kararlı
Kuzey Kore'nin 4-8 Nisanda fırlatacağı füze Japonya'yı kızdırdı, fırlatılması halinde vuracaklarını açık açık söyledilerAbone ol


Japonya Başbakanlık Müsteşarı Takeo Kawamura, yaptığı açıklamada Kuzey Kore'yi füze fırlatma planınından vazgeçmeye çağırdı ve Japonya'nın kendini savunmaya hazır olduğunu söyledi.

Müsteşar, "biz Japonya'ya doğru düşen herhangi bir şeyi yasal olarak düşürme hakkına sahibiz" dedi.

Japonya Başbakanı Taro Aso ise "fırlatacakları şeyi uydu ya da ne istiyorlarsa o şekilde adlandırabilirler ama bu Kuzey Kore'nin balistik füze faaliye minesota seo tlerini yasaklayan 2006 tarihli BM Güvenlik Konseyi kararının bir ihlali olacaktır" dedi.  Aso "fırlatma işlemini protesto ediyor ve kararlılıkla iptal edilmesini istiyoruz" diye ekledi.

Japonya Sahil Muhafaza ve Ulaştırma Bakanlığı da kara ve denizciler için birer uyarı yayımlayarak, gemi ve uçakların fırlatılacak uydunun parçalarından etkilenmesi beklenen bölgelerden uzak durmalarını istedi.

ÜLKELER AYNI FİKİRDE

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da yaptığı uyarıda, "Eğer Kuzey Kore fırlatma işlemini gerçekleştirirse, Güvenlik Konseyinde bu konunun tartışılacağına ve karşı önlemler alınacağına inanıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood ise Kuzey Kore'nin uydu fırlatma planını "kışkırtıcı" olarak niteledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da dün yaptığı açıklamada Kuzey Kore'nin uydu ya da füze fırlatmasının "bölgede istikrar ve güvenliği tehdit edeceğini" söylemişti.

JAPONYA HEDEF GİBİ

Uydu ya da füze fırlatacak ülkelerin bundan önce güvenlik uyarısında bulunması uluslararası bir norm. Kuzey Kore uydunun Japonya üzerinden geçeceğini belirterek, Japonya sahillerinin açıklarını "tehlikeli bölgeler" ilan etmişti.

Kuzey Kore 4-8 nisan tarihleri arasında fırlatacağı çok aşamalı roketin, birbirinden ayrılarak okyanusa düşeceği bölgelerin koordinatlarını BM kurumlarına önceden bildirdi.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ve Uluslararası Denizcilik Örgütünün dün açıkladığı koordinatlara göre, Kuzey Kore'nin fırlatacağı roketten ayrılacak ilk parçanın düşmesi beklenen tehlikeli bölge, Japonya'nın kuzeybatı sahillerinin 120 km açığında bulunuyor.

Diğer bölge ise Pasifik Okyanusu'nda Japonya ile Hawai arasında bir yerde.
Kategori : DÜNYA