Nadir ya ödeyecek ya bitecek

Nadir ya ödeyecek ya bitecek
KKTC'de sahip olduğu medya ile muhalefete destek çıktı. Faturası ağır oldu. Bugün gün bitimine kadar süre verildi yoksa şirketleri gidecek. Abone ol

Ünlü işadamı Asil Nadir, elindeki medya ile genel seçimler öncesi muhalefete destek çıkınca şok bir ceza ile sarsıldı.

KKTC Maliye Bakanlığınca, iş adamı Asil Nadir'e ait şirketlere toplam 11 milyon Türk Lirası tutarında vergi borcu ihbarı yapıldı ve bu borcun nasıl ödeneceğine ilişkin 24 saat içinde güvence verilmesi talep edildi.

KKTC Mal e-ticaret seo iye Bakanı Ahmet Uzun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sonay Adem ile birlikte Maliye Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, Asil Nadir'e ait Kıbrıs Medya Grubu'na ve bağlı şirketlere vergi ihbarı gönderildiğini açıklayarak, ''11 milyon TL vergi alacağımız doğmuştur. Biz, halk adına bu parayı talep ediyoruz'' dedi.

Ahmet Uzun, Kıbrıs Gazetesi ve Kıbrıs TV'nin yayın hayatına son verme gibi bir yaklaşımın asla söz konusu olmadığını da bildirdi.

Medyanın baskı altına alınmasının söz konusu olmadığını, halkın parasını istediklerini ifade eden Uzun, Kıbrıs Gazetesi ve Kıbrıs TV'nin yayınlarına devam edebileceğini, yayın politikalarına karışmayacaklarını ve çalışanlarına da herhangi bir kısıtlama yapılmayacağını söyledi.

Ahmet Uzun şunları söyledi:

''Küçümsenmeyecek bir para transferi oluyor. Dolayısıyla bunlar ele alınıp vergilendirme yapılmıştır. 9 milyon tutar gönderdiğimiz vergi. Masa başında tahmin yapılarak üretilen bir vergi değil. Peki nedir? O şirketlerin muhasiplerinin sunduğu bilançolara dayanarak, görülen para hareketlerinden dolayı çıkarılan vergidir. 2 milyon artı 9 milyon toplam 11 milyon TL vergi alacağımız doğmuştur''

Amaçlarının ''yarın gel öde'' olmadığını, borcun teminat altına alınmak istendiğini ifade eden Ahmet Uzun, 24 saat içinde güvence istediklerini açıkladı. Uzun, ''Güvence verilmezse ne olur'' sorusu üzerine de ''Süreç işliyor, bilemiyorum'' dedi.

Kıbrıs Medya Grubu, son aylarda, hükümete muhalif yayınlar yapıyordu.Kategori : GÜNCEL