Alternatif ulaşımın gözdesi scooterlar

  • Ana Sayfa
  • Alternatif ulaşımın gözdesi scooterlar
Alternatif ulaşımın gözdesi scooterlar
Direklere bağlı elektrikli scooter'lardan birini kiralıyorlar ve istedikleri yere gidiyorlar, sonra başka bir direğe monte ediyorlar...Abone ol

İNTERNETHABER

Bazı ülkelerde bisiklet kiralanması fikrinden yola çıkan bu sistemin tasarımcısı New South Wales Üniversit nevada seo esi'nden tasarım ödüllü Anton Grimes.

Sistem sokaklara kurulan özel direklere bağlı dört adet elektrikli scooter'dan oluşuyor. Modüler taşımacılık sistemine göre uygulanan bu yöntemde, kişi direkelere bağlı scooter'lardan birini kiralıyor ve istediği yere gidiyor.

Gittiği bölgede, scooter'ı orda bulunan başka bir direğe şarj olması için bırakıyor yine. Hem maliyet olarak çok ucuz oluyor hem de direklerdeki elektrikli sistem ile benzin kullanımını da azaltıyor bu sistem. Saatte 16 km hız yapan scooter'ları tercih eden çok insan var ve böyle bir paylaşım sisteminin kurulmuş olmasını çok olumlu karşılıyorlar.

Taksi tutarak ya da trafiğe takılarak geç kalmaktansa, bu sistem sayesinde daha ucuza, daha kısa sürede ve güvenilir şekilde istedikleri yere gidebildiklerini söylüyor insanlar.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ