Avrupa Birliği Türkiyeyi tartışıyor

  • Ana Sayfa
  • Avrupa Birliği Türkiyeyi tartışıyor
Avrupa Birliği Türkiyeyi tartışıyor
Avrupa Birliği, Türkiye'nin tam üyelik müzakerelerini tatışıyor. Vondra, müzakerelerde enerji başlığı için öncelik istedi.Abone ol

Avrupa Birliği dönem başkanı Çek Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Alexandr Vondra, Türkiye ile sürdürülen tam üyelik müzakerelerinde, enerji başlığını açılmasına öncelik vermek istediklerini söyledi.

Avrupa Pa colorado seo rlamentosu genel kurulunda, Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporunu tartışılması sırasında söz alan Vondra, dönem başkanlığı sırasında, sosyal politika, istihdam ve vergilendirme ile ilgili iki başlığın açılmasının planlandığını belirtti.

Konuşmasında Türkiye'nin stratejik önemine değinen Vondra, Nabucco projesinin AB için önemli olduğu vurguladı ve ''enerji başlığının açılması bizim önceliklerimiz arasında yer alıyor'' dedi.

2008 yılında reformlar konusunda Türkiye'den beklentilerin gerçekleşmediğini ifade eden Vondra, ''önemli reformlara ihtiyaç var, taahhütlerin eyleme dönüşmesi bekliyoruz'' dedi.

Vondra, ''ifade özgürlüğünün sağlanması ve kötü muamelenin tamamen engellenmesi gerektiğini belirtti ve dini azınlıkların sorunları konusunda Türkiye'nin daha fazla çaba göstermesini beklediklerini'' ifade etti.

Güneydoğu Anadolu'daki gelişmelere de değinen Vondra, ''bu bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmasına önem verilmesi gerektiğini'' söyledi.Kategori : DÜNYA