Youtube kızdı İngiltere şokta!

  • Ana Sayfa
  • Youtube kızdı İngiltere şokta!
Youtube kızdı İngiltere şokta!
Dünyanın en büyük video paylaşma sitesi YouTube Pazartesi akşamı itibariyle sitenin büyük bir kısmını İngiltere'de yayınlamama kararı aldı! Abone olŞok gelişme, İngiltere'deki şarkı yazarları derneği RTS ile uzun zamandır devam eden görüşmelerde bir türlü anlaşmaya varılamaması nedeniyle ortaya çıktı.

İngiltere'de 50 binden fazla müzisyenin haklarını koruyan Türkiye'de tennessee seo ki MESAM benzeri bir organizasyon olan RTS, YouTube'dan kendi sanatçılarının eserlerini görüntülemesi karşılığında miktarı açıklanmayan bir ücret istiyordu.

Aslında bu tartışma RTS ve YouTube arasında var olan anlaşmanın sona ermesi üzerine patlak verdi. YouTube yetkililerinin açıklamasına göre RTS eski anlaşmadaki rakamın kat kat üzerinde bir ücret talep etmekte ısrar edince ipler koptu ve YouTube istenen ücreti ödeyemeyeceğine karar verince İngiltere'den tüm erişimi kapatma kararı aldı.

Diğer yandan RTS yetkililerine göre olaylar biraz daha farklı gelişti. RTS adına konuşan bir yetkili, henüz görüşmeler devam ederken YouTube'un tek taraflı olarak böyle bir karar aldığı ve bunu bir telefonla kendilerine bildirdiğini iddia etti. RTS'ye bağlı tanınmış sanatçılar YouTube'ın daha fazla bir ücret ödemesi yönünde RTS'yi sıkıştırıken, daha az ünlü olanlar ise dünya çapındaki video paylaşım sitesindeki video kliplerinin satışları arttırmasının yeterli bir katkı olduğu görüşündeler.

Bu durumla beraber YouTube, Warner Music ve Universal Music'ten sonra RTS ile de resmi olarak bağları koparmış oldu.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ