Cumhurbaşkanı Gül İrana gitti

  • Ana Sayfa
  • Cumhurbaşkanı Gül İrana gitti
Cumhurbaşkanı Gül İrana gitti
Abdullah Gül, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesine katılmak üzere İran'ın başkenti Tahran'a gitti. Gül, hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda önemli açıklamalar yaptıAbone ol

Zirvede küresel mali ve ekonomik krizin ele alınacağını ifade eden Gül, "Krizin etkileri ve alınacak önlemler görüşülecek.Birçok devlet başkanı ile ikili görüşmelerimiz olacak."dedi.

YENİ DÖNEM

Gül, gazetecilerin sorularını google seo da yanıtladı. Bir gazetecinin, "Afganistan, Pakistan, İran gibi ülkelere ilişkin sorunlar var. Bu ikili görüşmelerde temel olarak neleri ele alacaksınız?" sorusu üzerine Gül, "Bütün bu liderlerle görüşmeler planlanıyor. Dünyada, ABD'deki yeni yönetimle beraber yeni bir dönem başladı. Bu yeni dönemde önemli meseleler var bu bölgede. Bütün bunlar karşılıklı konuşacağımız konulardır" yanıtını verdi.

OBAMA'NIN ZİYARETİ

Obama'nın Türkiye'ye yapacağı ziyareti değerlendiren Gül, "Bu ziyaret ikili bir ziyarettir. İki ülke arasındaki bu ziyaret tabii ki çok önemlidir iki ülke açısından. Dünyanın birçok meselesi ile ABD nasıl ilgileniyorsa, Türkiye'de ilgilenmektedir. Önemli bir ziyaret olacaktır. ABD ilişkileri Türk dış politikasının en önemli sutünlarından bir tanesidir" dedi.

"Obama, Müslüman ve Arap dünyasına buradan mı seslenecek?" sorusu üzerine Gül, "Herkes kendi planını yapar. Ankara'ya gelmesi başlı başına bir mesajdır zaten." diye konuştu.

İRAN İLE İLİŞKİLER

Türkiye'nin Tahran ile ilişkilere büyük önem verdiğine dikkat çeken Gül, "Türkiye, Tahran ile ilgili görüşlerini hep şeffaf bir şekilde paylaştı. İran ile komşuluk ilişkilerimize önem veririz. Görüşmelerimizi karşılıklı paylaşacağız" şeklinde konuştu.Kategori : POLİTİKA