Aydın Doğanın canı burnunda

Aydın Doğanın canı burnunda
Aydın Yayın Holding için verilen 15 günlük süre bugün doluyor. Peki Doğan kesilen ceza için ne yapacak? İşte ayrıntılar;Abone ol

Maliye Bakanlığı’nın, Doğan Yayın Holding’ten (DYH), faizi ile birlikte yaklaşık 1 milyar TL’lik vergi cezası nedeniyle istediği 914 milyon TL’lik teminat gösterilmesi için tanınan 15 günlük süre bugün doluyor.

Star'dan Hüseyin Özay'ın haberine göre, grubun, teminat göstermemesi halinde Maliye Bakanlığı’nın grupla ilgili olarak, ‘ihtiyati haciz’ kararı alma hakkı bulunuyor. Maliye Bakanlığı kuli new jersey seo slerinde, grubun teminat yerine ‘şahsi kefalet’ gösterme hakkını kullanmak istediği konuşuluyor.

DYH, Maliye Bakanlığı’na istenilen 914 milyon TL’lik teminatı göstermezse, grup için zorlu bir süreç başlayacağı bildirildi. Mevzuata göre, grubun iteminatı göstermemesi halinde, halk arasında ‘şirket mallarının geçici olarak el konulması olarak’ bilinen ihtiyati haciz kararı uygulanmasına geçilecek. Maliye, teminat mektubunun gösterilmemesini gerekçe göstererek, ihtiyati haciz kararı alabilecek. İhtiyati haciz kararının ardından, istenilen teminat gösterilirse kararı kaldırılabilecek.

ŞAHSİ KEFALET SEÇENEĞİ

Amme Alacaklarının Tahsili Kanunu’na göre, grup Maliye Bakanlığı’na, paranın yanı sıra, tahvil, teminat mektubu ve gayri menkullerini teminat olarak gösterebilecek. Teminatın yüksek olması nedeniyle, gayrimenkullerin gösterilmesi seçeneği de zayıf görülüyor. Teminat mektuplarının yerli bir bankadan alınması gerekiyor. Ancak mükellefin, teminat göstermekte zorlanması halinde, şahsi kefalet gösterme hakkı da bulunuyor.

Buna göre, borçlunun teminat veremediği veya eksik teminat gösterdiği durumlarda, itibarlı bir kişinin şahsi kefaletinin alınması hükmü işletiliyor. Maliye kulislerinde, DYH’nin krizi gerekçe göstererek şahsi kefalet hakkından yararlanmak istediği konuşuluyor.

Ancak, şahsi kefaleti alınan kişinin Maliye’nin de onaylaması gerekiyor. Şahsi kefaletin kabul edilmesi halinde, teminat mektubu veya gayrimenkullerin teminat gösterilmesine gerek kalmayacak. Maliye’nin kabul etmesi halinde, grubun şahsi kefalet vermek istediği öğrenildi.Kategori : GÜNCEL