Vatana adanan ömür

Vatana adanan ömür
İstiklal şairinin bilinmeyen yönleri kitaba döküldü. Mısır'da vatan hasreti çeken Akif'in duyguları bir döneme ışık tutuyor.Abone ol

Tarihte bir benzeri olmayan İstiklal Mücadelemizi muhteşem mısralarıyla ebedileştiren, bir dava ve mücadele adamı olan Mehmet Akif Ersoy, edebiyatçı, şair, mütefekkir ve eğitimci kimliğinin yanında, hayatı, çok yönlü kişiliği ve mümtaz karakteriyle de gönüller missouri seo fethetmiş bir ahlâk ve dürüstlük abidesidir.

“Mehmet Akif”; içinde yaşadığı toplumun milli ve manevi değerlerini, duygu ve fikir dünyasını çok iyi bilen ve hisseden bu önemli şairin, özellikle Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarında hiçbir karşılık beklemeden, resmi vazifesi ve sorumluluğu olmadan, gönüllü olarak yaptığı hizmetleri anlatıyor.
Vatan ve bayrak sevgisini İstiklal Marşı’nın mısralarına sığdıran şair,dağılma sürecinde ki bir devletin, umutsuzluğu ve tükenişi karşısında, güçlü sanatı ve etkili hitabeti ile halkımızı bilinçlendirmiş, Milli Mücadele ruhunun canlanmasında ve istiklal meşalesinin Anadolu’ya yayılmasında önemli rol oynamıştır.

Yazar Adem Çevik; Ruhumuzun derinliklerine işleyen eserleri ile fikir ve edebiyat dünyamızda silinmez izler bırakan Mehmet Akif Ersoy’un, “Canı, cananı, bütün varımı alsında Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda” dediği vatanından bir gölge gibi süzülmesinin ve Mısır’da geçen hasret dolu senelerinin de bilinmeyen yönlerini paylaşıyor okuyucuyla.
Bir dönemin siyasi hayatına, devrin şartlarına ve Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu duruma ışık tutan eser Sütun Yayınlarından çıktı.Kategori : MAGAZİN