Saadetten Clinton özel raporu

Saadetten Clinton özel raporu
Saadet Partisi, Clinton'un Türkiye ziyaretiyle ilgili özel bir rapor hatırladı. İki uzman akademisyenin hazırladığı raporda çok önemli uyarılar yer alıyor.Abone ol

Saadet Partisi tarafından hazırlanan raporda, Clinton'ın Türkiye ziyaretinin en önemli konusunun ABD'nin Irak'taki askerlerini Türkiye üzerinden çekilmesi olduğu ve bunun da ciddi sonuçları olacağı iddia edildi.

Clinton'ın ziyareti ve ABD Başkanı Barac new jersey seo k Obama'nın bir ay içerisinde Türkiye'ye yapacağı ziyaretin ayrıntılarının incelenmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, masadaki hassas konuları arasında, ABD askerlerinin Irak'tan çekilme operasyonunun takvim ve yolları, ABD askerlerinin çekilirken götürecekleri ve bırakacakları silah ve savaş malzemelerinin konumu ve korunması, Afganistan'a asker veya insani yardım konularında Türkiye'den talepler, yaklaşmakta olan "Ermeni Tasarısı"nın başkan tarafından kabul edilip, edilmeyeceğinin bulunduğu kaydedildi. ABD'nin Irak'a müdahalesi sırasında Türkiye üzerinden ABD askerinin geçirilmesine TBMM'nin izin verilmediğine işaret edilen raporda, şu görüşlere yer verildi:

"Tam altı yıl sonra Irak'ta çekilme başlatılırken neden illa aynı yerlerden ABD askerinin geçmesi, geçirilmesi istenmektedir? Maksat, zorla veya tesadüfen "kendi isteklerinin bir şekilde yaptırılması" ve Türkiye'ye sözünün "yedirilmesi" midir? Türkiye üzerinden en az birkaç yıl süre ile devamlı Amerikan askerlerinin ve vasıtalarının geçmesi sırasında gerekli "güvenlik" durumu nasıl sağlanacak?"

Raporda, ABD askerlerin Türkiye'ye üzerinde Irak'tan çekilmelerinin parlamento kararı ile olması ve Türk halkının hissiyatı dikkate alınmadan hiçbir taahhüt altına girilmemesi istendi.Kategori : POLİTİKA