Kadın ve erkeğin kalbi farklı

Kadın ve erkeğin kalbi farklı
Kadın ve erkek farklı yaratılmış.. Bu farklara kalp de eklendi..Abone olİsveçli bilim adamları kalp tedavilerinin erkeklerde ve kadınlarda farklı sonuçlar yaratabileceğini öne sürdüler...

Araştırmacılar, Avrupa Kardiyoloji Birliği Konferansında, kalp tedavilerinin erkeklerde ve kadınlarda farklı sonuçlar yaratabileceği açıkladılar. Erkeklerin hayatını kurtaran tedaviler k istanbujl seo uzmanı adınlarda zararlı olabiliyor.

184 kadın hastayı iki gruba ayıraran İsveçli doktorlar, farklı tedavi uyguladılar. Ağır tedavi uygulanan kalp hastalarında 8 kişi hayatını kaybetti. İkinci grup kalp hastalarına ise daha hafif tedaviler uygulandı ve sadece 1 kadın hayatını kaybetti.

İlk grubun yüzde 58’ine bypass operasyonu uygulanırken ikinci grubun ise sadece yüzde 31’ine aynı prosedürler uygulandı.

İsveç Linkoping Üniversitesi Araştırma Görevlisi Eva Shawn, “bu sonuçlara çok dikkat etmeliyiz. Yürütülen araştırmada, görülüyorki erkeklerde alınan sonuçlar kadınlarda aynı etkiyi göstermiyor. Kadınlara da eşit tedavi uygulanması gerekiyor, fakat ‘eşit’ aynı tedavi anlamına gelmiyor” dedi.

Eva Swahn, “kadınlarda erkeklerden daha fazla kanama tehlikesi ortaya çıktı, bu yüzden uyguladığımız tedaviler daha tehlikeli olabiliyor” şeklinde konuştu.

Missisippi Üniversitesinden Kardiyolog Daniel Jones, “Bence görülen fark şaşırtıcı bir durum değil. Erkeklerde ve kadınlarda farklı tedavi uyugulamamız gerekir. Erkekler üzerinde yaptığımız araştırmalar kadınlarda aynı sonucu alacağımız anlamına gelemez” dedi.

Kategori : GÜNCEL