K.Çekmeceden Kosovaya barış köprüsü

  • Ana Sayfa
  • K.Çekmeceden Kosovaya barış köprüsü
K.Çekmeceden Kosovaya barış köprüsü
Ellerde Türk ve Kosova bayrakları. Birlikte türküler söylendi halaylar çekildi. Kosova birinci kuruluş yıldönümünü Küçükçekmece'de kutladı.Abone ol

Bir kardeşlik destanı daha yazıldı Küçük İstanbul’da… Henüz gencecik bir cumhuriyet olan ama kökeni itibariyle aramızda sarsılmaz bir kardeşlik bağı bulunan Kosova, kuruluşunun birinci yıldönümünü Küçükçekmece’de kutladı. Yeni Nikâh Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Aziz Yeniay, elinde salladığı Kosova Bayrağı ile yüzlerce Balkanlı Türk’ü selamladı.

AYNI BAYRAK ALTINDA YÜZLERCE YIL SONRA YENİDEN…

Osmanlı’nın büyüleyici ruhunu toprağının çimenine kadar soluyan ve anısını halen tüm sıcaklığıyla yaşayan ve yaşatan Kosova, bağımsız bir cumhuriyet olarak kutladığı ilk yaşının coşkusunu Küçükçekmeceli kardeşleri ile paylaştı.

Küçükçekmece’de ikamet eden binlerce Kosova kökenli vatandaşımız her iki ülkenin aşkıyla kavrulan bedenlerinin özgürlük macerasını, kendilerine kucak açan Türk ulusunun şanlı bayrağına ve Küçük İstanbul ins hipnozla vajinismus tedavisi anının sonsuz hümanizmasına sarılarak sürdürüyordu yaşamını.

Zalimin zulmü tam bir yıl önce 17 Şubat 2008’de kesin olarak son buldu ve Türk-Müslüman Kosovalılar, kendilerine ait bir ülkenin sahibi oldular. Onlardan yıllarca önce hileyle, baskıyla, vahşi yöntemlerle alınan topraklarda, onurlarıyla yaşamanın mükâfatını bağımsızlık meşalesi ile alevlendirdiler. Türkiye Cumhuriyeti, Kosova’yı tanıyan ilk ülke olarak tarihlere kazınan kardeşliğimizi de adeta pekiştirdi.

Bağımsızlığın henüz birinci yılında, gencecik bir cumhuriyet olan Kosova, o saf ve benzersiz bağımsızlık heyecanını Küçükçekmece’de kutladı. Kendisine kucak açan Küçük İstanbul’un Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın ev sahipliği ile Küçükçekmece Nikâh Sarayı’nda düzenlenen gecede görkemli bina özgürlük türküleri ile inledi.

Türk’ün enginleri titreten egemenliğinin nişanesi olan al bayrağın altında iki kardeş ulus, yüzlerce yıl sonra yeniden ortak kaderde buluştu.

“KALBİMİZ HEM TÜRKİYE HEM KOSOVA İÇİN ÇARPIYOR”

Gecenin ev sahibi olan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, alkışlar eşliğinde geldi kürsüye…

“Uzun yıllardan sonra Kosova’mız muradına erdi. Küçükçekmeceliler olarak bu anlamlı günü sizlerle birlikte kutlamak mutlulukların en güzeli. İyi ki varsınız, el ele nice mutlu yıllara yürüyeceğiz.”

Yüzlerce Kosovalının ellerinde her iki ülkenin bayraklarını sallayarak coşkuyla bağrına bastığı Başkan Yeniay, sözlerine şöyle devam etti;

“Başta Kosova olmak üzere tüm Balkanlar bizim için çok önemli. Bizler sizlerle etle tırnak gibiyiz. Bu kutlama tabii ki çok sayıda Kosovalı kardeşimizin yaşadığı Küçük İstanbul’umuza yaraşırdı. Zira kalbi hem Türkiye hem de Balkanlar için çarpan bizleri tüm dünya ayakta alkışlayacaktır. Bağımsızlığınızı gönülden kutluyorum ve inşallah bu bağımsızlık türküsünü yüzlerce yıl birlikte söyleyeceğiz.”

Türk-Arnavutluk Derneği’nin Kosovalılara verdiği candan destekten ötürü bir plaket takdim ettiği Başkan Yeniay, boynunda kırmızı kaşkol ile halay çeken gençlerin arasına katıldı.

“BU HALAYI BİZE LÜTFEDER MİSİNİZ BAŞKANIM”

Işıklar karardı, ellerde Türkiye ve Kosova bayrakları, klarnetin ilk melodileri ile aynı ruhu paylaşan iki halkın insanları kol kola halay çekmeye başladılar.

Varda Dans Ekibi’nin gösterisi, Besa grubunun Arnavutça türküleri, üstat Arif Sağ’ın TRT yılları nostaljisi ile kolonlardan yayılan “Aman Bre Deryalar” türküsü ile saatler kum gibi aktı. Kardeşlik bir anıt gibi Nikâh Sarayı’nın etkinlik salonunun kubbesine yayıldı…

“TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE, TEŞEKKÜRLER KÜÇÜKÇEKMECE”

Gecenin onur konukları arasında bulunan Kosova Çevre Bakanlığı Müsteşarı Çiçiri Dermenko, delegasyon üyesi Husniya Beskovich ve Kosova Gazeteciler Derneği Başkanı Milayim Zeka, yaptıkları konuşmalarda “Ulu Önder Atatürk’ün Türkiye’sinde bulunmaktan dolayı onur duyduklarını ve kardeş Küçükçekmece’ye teşekkür borçlu olduklarını” ifade ettiler.

Unutulmaz gece söylenen bağımsızlık türküleriyle sona ererken, kalabalık kalplerinde her iki vatana duyduğu ortak sevgi el ele Nikâh Sarayı’ndan ayrıldı.Kategori : GÜNCEL