Denizlide 2 günde 80 deprem

Denizlide 2 günde 80 deprem
Denizli ve çevresinde son 2 gündür büyüklüğü 3,7'yi geçmeyen yaklaşık 80 adet deprem meydana geldiği açıklandı. Uzmanlar daha büyük deprek bekliyor.Abone ol

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Denizli ve çevresinde son 2 gündür büyüklüğü 3,7'yi geçmeyen yaklaşık 80 adet deprem meydana geldiğini belirterek, ''Bölgede bir deprem dizisi başladığını söyleyebiliriz. Bu tür dizilerde ortalama olarak büyüklükleri 4,6-5,7 arasında depremler olması beklenebilir'' dedi.

Kalafat, Denizli ve civarının depremsellik açısından Türkiye'nin en aktif bölgelerind South Carolina Seo Service en biri olduğunu ifade ederek, bölgede çok fazla miktarda aktif fayın bulunduğunu söyledi. Bölgenin yoğun fay parçaları ile çevrili olduğunu dile getiren Kalafat, son yüzyılda Denizli ve ilçelerinde 35'in üzerinde ve büyüklükleri 4,7-4,8'den fazla depremlerin oluştuğunu anlattı.

Kalafat, ''Denizli'de son 2 günde büyüklüğü 3,7'yi geçmeyen yaklaşık 80 adet deprem meydana geldi. Bölgede bir deprem dizisi başladığını söyleyebiliriz. Bu tür diziler de ortalama olarak büyüklükleri 4,6-5,7 arasında depremler olması beklenebilir'' diye konuştu. Bazen fayın en zayıf kısmında kırılma başlayıp yoğun mikro deprem (büyüklükleri 2,0-2,5) etkinlikleri görülebileceğini dile getiren Kalafat, ancak bazen de ana deprem olacak fayın uzun süre sakin görülebileceğini de söyledi.

Depremlerin önceden belirlenmesi çalışmalarının halen araştırma safhasında olduğunu anımsatan Doğan Kalafat, yer bilimcilerin depremin nerede ve ne büyüklükte olacağı hakkında fikir yürütebilmesine rağmen ne zaman olacağı konusunda bilgi veremediklerini vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Kalafat, ''Denizli ve çevresinde son yüzyılda meydana gelen depremlere bakıldığında çok sık aralıklarla 4,0-5,0 büyüklüğünde depremler meydana gelmektedir. Bu bölgedeki aktif faylar, büyüklüğü 7'nin üzerinde deprem üretmemektedir. Bölgede önemli sismik kaynaklar Çal, Buldan, Honaz, Denizli'nin kuzeyi, Sarayköy ve Çameli olarak verilebilir'' dedi.

Tüm bunlara bakıldığında Denizli'nin çok önemli bir sismoteknik bölge olarak tanımlanabileceğini anlatan Kalafat, ''Bölge 1. derece deprem bölgesi olduğundan Denizli ve çevresinde yaşayanların her zaman depreme karşı hazırlıklı olmaları ve depreme dayanıklı konutlarda ikamet etmeleri gereklidir'' diye konuştu.

Doğan Kalafat, Denizli ve çevresinde 2 gündür süren deprem etkinliğinin periyodunda bugün bir düşüş olduğuna da sözlerine ekledi.Kategori : GÜNCEL