Sağ bacağı sola dikildi

Sağ bacağı sola dikildi
Trafik kazasında iki bacağı da koptu. Daha sonra operasyonla bacak dikildi...Abone ol

İstanbul Büyükçekmece’de geçtiğimiz Ekim ayında ailesiyle birlikte trafik kazası geçiren 4 yaşındaki Bekir Bulut’un iki bacağı da koptu. Küçük Bekir’in sol bacağı iyi durumdaydı ancak ayağı bilekle beraber parçalandı. Sağ bacağı kötüydü ancak diz altından kopan parça iyi dur ersağ nedir umdaydi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 6-7 doktordan oluşturulan ekip küçük çocuğu hemen ameliyata aldı. “Çapraz bacak replantasyonu” denilen operasyonla sağ bacağın iyi durumdaki bölümü sol bacağa dikildi. Eğer bu operasyon yapılmasıyda iki bacak da kesilecekti.

Türkiye’de 4, dünyada 11’inci vaka
Estetik Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Akın Yücel, dünyada ender olarak gerçekleştirilen ameliyatla ilgili şunları söyledi: “Zor bir karar vermemiz gerekiyordu. Hastanın sol bacağı nispeten iyi durumdaydı, ancak kopan parça çok ezilmiş ve parçalanmıştı, dikilebilecek durumda değildi. Buna karşılık kopmuş olan sağ ayak parçası iyi durumdaydı, ancak sağ bacak çok parçalanmıştı. 2 bacağı birden kesmek zorunda kalacaktık. Bunun yerine sağ ayağı sol bacağa taşıdık. Bu çok istenen bir şey değil ama bacağın hiç olmazsa birini koruyabilmek için böyle çapraz operasyonlar yapıyoruz.”

Doç. Dr. Akın Yücel, dünya tıp literatüründe buna benzer 10-11, Türkiye’de ise 4 vaka bulunduğuna dikkat çekerek hepsinin sonuçlarının iyi olduğunu vurguladı.Kategori : GÜNCEL