Bilgisayar başında atıştırmayın

Bilgisayar başında atıştırmayın
Bilgisayar başında atıştıranlar. Aman Dikkat! Uzmanlar uyarıyor! Neden mi?Abone ol

Temizliği yapılmayan bilgisayar klavyeleri ve mouse'ların çeşitli mikroorganizmalar barındırdığı, bilgisayar başında bir şeyler yerken bu mikroorganizmaların vücuda alınmasının, diş eti iltihabından ishale kadar çeşitli hastalıklara neden olabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Me Mekanik Tesisat Projelendirme hmet Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanenin servislerinde ve tıp fakültesi ile üniversitenin öğrenci bilgisayar laboratuvarlarından toplam 398 klavye ve mouse üzerinde inceleme yaptıklarını bildirdi.

BİLGİSAYAR BAŞINDA ATIŞTIRMAYIN

Özellikle çocukların bilgisayar başında bir şeyler yeme alışkanlığı bulunduğunu, bunun çok yanlış olduğunu belirten Özdemir, ''Çocuklar bilgisayar başında vakit geçirirken, bir yandan da meyve, cips, bisküvi atıştırıyor. Bu klavyedeki mikroorganizmanın, vücuda alınmasına neden oluyor'' dedi.

Mikroorganizmaların ıslak alanlarda aktarılmaya daha uygun olduğunu bildiren Özdemir, şunları kaydetti:

''Kuru bir yere dokunduğumuz zaman 1 mikroorganizma geçerse, ıslak yerden 10 katı, 100 katı geçiyor. Mesela kişi üzüm yerken ıslanan elleriyle klavyeye dokunuyor, sonra tekrar üzüm yiyor. Böylece klavyedeki mikroorganizmaları daha kolay alıyor. Bu ise diş eti iltihabı, farenjit, karın ağrısı ve ishal gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bazı mikroorganizmalar çok az sayıda olsa bile ciddi hastalıklar oluşturabiliyor. Bazısının 200 tanesi, bazısının 2 milyon tanesi hastalığa neden oluyor.''

Özdemir, bilgisayarın klavyesinin, mouse'unun ve kasasının sık dokunulan kısımlarının en az ayda bir kez deterjanlı ya da sabunlu bezle silinmesi gerektiğini, mikroorganizmaların gıdayla geçmemesi için bunları kullandıktan sonra ellerin yıkanmasının önemli olduğunu kaydetti.Kategori : GÜNCEL