ABD PKKyı silahlandırıyor mu?

ABD PKKyı silahlandırıyor mu?
Türkiye'nin ele geçirdiği silahlarla, ABD ordusunun Irak'a verdiği silahlar aynı...Abone ol

Türkiye'nin PKK'lı teröristlerin üzerinde ele geçirildiğini belirttiği ABD çıkışlı silahlarla Amerikan ordusunun Irak güvenlik güçlerine verdiği bazı silahların aynı olduğu, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerince doğrulandı.

Öte yandan Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, terör örgütü PKK'ya silah sağlamanın, A google adwords reklamları BD'nin politikası olmadığını vurguladı.

The New York Times gazetesi, Türkiye'de ele geçirilen silahlarla ABD'nin Irak polis güçlerine 2004 ve 2005 yıllarında sağladığı bazı silahların seri numaralarının çakıştığını yazı.

Bu gelişmenin, Savunma Bakanı Robert Gates'in Irak'ta akıbeti belirsiz Amerikan çıkışlı silahlara ilişkin kaygısını artırdığı ve bu çerçevede açılan soruşturmanın derinleştirileceği bildirildi.

Seri numaraları çakışan silahlar arasında, ABD'nin Irak güvenlik güçlerine dağıtmak üzere satın aldığı Avusturya yapımı Glock marka tabancaların da yer aldığı belirtildi.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, temmuzdaki bir konuşmasında, terör örgütü PKK'nın elindeki ABD çıkışlı silahlarla ilgili olarak Iraklı Kürt gruplarını suçlamıştı.

The New York Times'a göre Pentagon yetkilileri, silahların terör örgütü PKK'ya Iraklı Kürtler tarafından verildiği veya satıldığı yönünde ellerinde kanıt olmadığını söyledi.

Bu yetkililer, bu silahların, çalındıktan veya çatışmalarda kaybolduktan sonra karaborsada satılarak Türkiye'ye sokulmuş olabileceğini savundu.

Amerikalı yetkililer, Türkiye'de ele geçen ABD çıkışlı silah sayısının, onlarca veya yüzlerce olabileceğini kaydetti.Kategori : GÜNCEL