Başkanım memleket nere?

Başkanım memleket nere?
Her meslek grubundan başkan var... En genç ile en yaşlı başkan ise CHP'den... Başkanların bir çoğu ise bakın nereli?Abone ol

Ankara'daki 25 ilçede belediye başkanlığını kazananlar arasında arkeologdan, veterinere, emniyet mensubundan, akademisyene kadar çeşitli meslek grupları yer alıyor.

Belediye başkanlarının yüzde 55'i ticaretle uğraşırken, yüzde 20'si kamuda yöneticilikten başkanlık koltuğuna oturdu. 25 belediye başkanından 20'si üniversite mezunu, 3 başkan bir yabancı dil bilirken, başkanların tamamı evli.

Başkentte belediye başkanlığı yapanlar arasında Ankaralı olmayanlar da yer aldı. Metropol ilçe dışında görev yapan belediy eticaret seo e başkanlarının yüzde 90'ı seçildikleri yerde başkanlık görevini yapıyorlar.

BAŞKANLAR NERELİ?

AK Parti'nin Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna Sivas-Şarkışla, CHP'nin Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık Niğde, CHP'nin Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Afyon-Sandıklı, AK Parti'nin Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak Konya-Seydişehir, AK Parti'nin Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise Bolu doğumlu.

Sincan Belediye Başkanı Tuna, çevre teknolojisi, altyapı ve mühendislik ekonomisi alanında ''Doç. Dr.'' olarak akademik kariyerini sürdürdüğü yaşamında, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda çok sayıda seminerlere katıldı.

BAŞKANLARIN MESLEKLERİ

AK Parti'li Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden ''veteriner'', yine aynı partiden seçilen Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can ''arkeolog''; MHP'li Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz ''19 yıllık emniyet mensubu'', MHP'li Nallıhan Belediye Başkanı Ahmet Adnan Okur ''diş hekimi''.

EN GENÇ VE EN YAŞLI

Ankara'nın ilçelerinde, AK Parti'li, 39 yaşındaki Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ''en genç'', yine aynı partiden seçilen 59 yaşındaki Güdül Belediye Başkanı Hüseyin Erdoğan ise ''en yaşlı'' başkan oldu.

ÇEYREK YÜZYIL BAŞKAN

Keçiören'de doğan ve Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise meslek hayatına ''parlamento muhabiri'' olarak başladı.

Fotoğrafçılık, marketçilik ve yumurta toptancılığı da yapan Gökçek, 1984 yılında 36 yaşındayken Keçiören Belediye Başkanlığı'na seçildi. Gökçek, daha sonra milletvekilliği ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nü de yaptı.

Melih Gökçek, 1994'de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu ve 29 Mart'ta yeniden bu göreve seçilmesiyle ''kesintisiz 4 dönem büyükşehir belediye başkanı'' oldu. Gökçek, yeniden seçilmesiyle yerel yönetimlerde çeyrek yüzyıllık görev süresine başladı.Kategori : POLİTİKA